/Files/images/_mn-ms_zolota_osn_/изображение_viber_2020-03-16_12-51-39.jpg

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ

„Основні правила поведінки на воді”

1. Не переоцінюйте своїх сил. Не нехтуйте засобами перестороги (буйки, сітки, перегородки, попереджувальні знаки). Не запливайте без страхування далеко від берега, на швидку течію, небезпечні місця, хоч як би ви добре не плавали. Запливши далеко від берега, людина стомлюється, її охоплює паніка. Буває, вона навіть втрачає свідомість від переляку.
2. Ні в якому разі не плавайте на шляху руху катерів, пароплавів, човнів і т.п.
3. Ніколи не входьте у воду стрибком із берега, якщо ви заздалегідь не пересвідчились, що вода у цьому місці достатньо глибока і в ній немає твердих предметів. Дітям, як і дорослим, купатись можна тільки у спеціально відведених місцях – пляжах, де немає ям та водоворотів.
4. Не пустуйте на воді. Нічого доброго немає в нерозумних „жартах”, коли переважно підлітки притоплюють силоміць один одного. Такі розваги нерідко закінчуються трагічно.
5. Перед входом у воду розігрійтесь вправами на суші. Однак пам’ятайте, що у воду входити сп’янілим і надто розпашілим не можна, в таких випадках потрібно трохи охолонути та заспокоїтись.
6. Не купайтесь і не плавайте одразу після вживання їжі. Це можна робити лише через дві години.
7. Категорично забороняється входити у воду як дорослим, так і підліткам після вживання алкогольних напоїв. Дуже часто вони тонуть, втрачаючи самоконтроль.
8. Якщо, перебуваючи у воді, ви відчуваєте озноб, вийдіть із води, обітріться, розігрійте себе вправами на суші.
9. Ніколи не плавайте при недугах, навіть найлегших.
10. Під час купання пильнуйте, по можливості, за тим, що роблять ваші товариші і, в разі необхідності, надавайте їм посильну допомогу.
11. Ніколи не „розігруйте” товаришів, вдаючи, ніби ви захлинулися і тонете.
12. Ніколи не купайтеся наодинці. На березі хтось повинен стежити за вами.
13. Небезпечно також пірнати на значну глибину без акваланга. Нестача кисню викликає втрату свідомості. Ризикують і ті, хто користується несправним підводним обладнанням.
14. Якщо діти забажали покататися на човні, необхідно переконатися в його справності і з’ясувати, чи є в ньому рятувальні засоби. Під час таких прогулянок рекомендуємо суворо дотримуватись правил поведінки у човні.
15. Якщо ви вирішили відпочити біля води, то повинні розумно дозувати сонячні ванни. Це дозволить уникнути перегрівання тіла.
16. Всім треба пам’ятати, що в місцях відведених для купання, забороняється прати білизну, купати тварин, купатися особам, які мають шкіряні захворювання. Виконуйте ці правила самі і вимагайте, щоб їх дотримувалися ваші товариші.
Оскільки нещасні випадки на воді трапляються доволі часто, слід добре знати, як рятувати утопаючого і надати йому першу допомогу.
„Рятування і надання першої необхідної допомоги при утопленні”

Витягнувши потерпілого на берег, не гайте часу. Якщо він при свідомості, його важливо заспокоїти, перевдягнути в сухе, а також розтерти, тепло закутати, зігріти. При непритомності дати понюхати нашатирний спирт.
Якщо потерпілий не дихає, дуже важливо активізувати дихання, якомога швидше очистити рот від мулу, піску чистою носовою хустинкою або марлею.
Часто люди тонуть тому, що в них стався спазм голосової щілини: в легені потрапляє не лише повітря, а й вода. У такого потерпілого шкіра бліда, йому одразу ж потрібно зробити штучне дихання, а якщо зупинилося й серце – закритий масаж серця.
Якщо під водою людина не лише перестала дихати, а в неї зупинилося й серце, реанімаційні заходи мають кращий результат, коли розпочати їх не пізніше як через 5 хвилин з часу клінічної смерті.
Потерпілим, шкіра яких набула синюватого відтінку, слід передусім швидко очистити дихальні шляхи й шлунок. Для цього людину кладуть животом на стегно зігнутої в коліні ноги, щоб звисала голова, і ритмічно, кілька разів натиснути між лопаток. Очистивши рот і горло від блювотних мас, води, мулу, слизу, кладуть горілиць, і, відхиливши їм голову назад, роблять штучне дихання „ротом в рот” або „ротом до носа” і закритий масаж серця.
Потерпілого слід якомога швидше зігріти, енергійно промасажувати руки і ноги, розтерти його сухою тканиною, потім тепло вкутати, обкласти грілками.

«Увага! Діти на дорозі»

/Files/images/images.jpeg

Увага, діти на дорозі!
Діти — категорія учасників дорожнього руху, предмет окремої уваги. Тема профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму вічна, бо є, власне кажучи, не темою, а постійним процесом виховання, формування необхідних навиків поведінки дитини в такому небезпечному місці, яким є для людського життя дорога. Звичайна дорога, знайома оку до найдрібнішої деталі, і незбагненна в тому, які несподіванки вона приховує в собі.
Практично кожна третя дорожньо-транспортна пригода в Україні сталася з вини дітей, тобто через незнання неповнолітніми чи свідоме ігнорування ними Правил дорожнього руху.
Щороку тисячі пішоходів, дорослих та дітей, травмуються та гинуть на дорогах і в автокатастрофах. Профілактика автотравматизму вимагає від дитини вміння самостійно аналізувати дорожню ситуацію, запобігати порушенню правил пішохода, правильно діяти в екстремальних ситуаціях. Особливо важливо розвивати дитячу спостережливість, швидкість реакції.
Дитячий травматизм на автодорогах завжди був однією з болючих тем. Природно, що маленькі пішоходи не мають життєвого досвіду, не можуть так швидко орієнтуватися й оцінювати обстановку на дорозі, як дорослі. А неконтрольовані енергійність і допитливість іноді призводять до трагічних наслідків.
Багато навчальних закладів розташовано так, що школярі, щоб потрапити на уроки, змушені переходити дорогу. Як правило, пішохідні переходи біля шкіл обладнані належним чином — застережними знаками, відповідною розміткою. Але водії, особливо останнім часом, досить часто ігнорують Правила дорожнього руху навіть на таких переходах. Та й діти не завжди дисципліновані, особливо на початку навчального року, після тримісячних літніх канікул. Часто вони наслідують вчинки дорослих: батьків, старших товаришів, знайомих. Діти мало думають про небезпеку і наражаються на неї, переходячи вулицю в непередбачених для цього місцях, несподівано вибігаючи на проїжджу частину перед транспортом, що наближається, або з-за об’єктів, що обмежують видимість.
Чимало турбот виникає у працівників Державтоінспекції з початком нового навчального року. Зазвичай, у перші дні вересня спостерігається сплеск дитячого дорожньо-транспортного травматизму, викликаний тим, що діти за літній період, перебуваючи на відпочинку, відвикають від інтенсивного дорожнього руху.
Основне завдання батьків — навчити дітей орієнтуватися на вулицях та дорогах, виховувати інстинкт самозбереження, розуміння загрози життю і здоров’ю від автотранспорту, допомогти оволодіти правилами адекватної, безпечної поведінки. Варто пам’ятати, що знання правил дорожнього руху не позбавляє небезпеки, бо водії автотранспорту, як і чимало пішоходів, порушують їх.
ДАІ постійно проводить профілактичні рейди по недопущенню пішоходами порушень Правил дорожнього руху. Але дехто з пішоходів керується таким правилом: якщо інспектор ДАІ поруч, то не порушать, а коли він відсутній — бажання скоротити шлях і перейти дорогу в заборонному місці більше, ніж дотримуватися норм власної безпеки на дорозі
На закінчення я хочу наголосити, що лише спільними зусиллями ми можемо зробити безпечним дорожній рух для всіх його учасників Не забувайте, що здоров`я наших дітей — найбільша цінність у цьому житті.
Шановні водії! Будьте уважні і обережні під час проїзду перехресть, пішохідних переходів, зупинок громадського транспорту і поблизу дитячих навчальних закладів. Саме тому, з метою активізації роботи з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму, напередодні та в перші дні нового навчального року проводитиметься узагальнення та розповсюдження кращих форм і методів профілактичної роботи для школярів. У перші дні навчального року в усіх класах відбулись Єдині уроки з вивчення Правил дорожнього руху.

НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ

Пам'ятка про правила поводження у разі виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів

Інструкція щодо поводження з вибухонебезпечними предметами

Як уберегтися від грипу та інших ГРЗ

Правила поведінки біля водоймищ

Правила поведінки під час карантину та канікул

Обережно сильні морози!

Шановні батьки!

Пам'ятайте, що літні канікули для дітей - це можливість набратися сил, оздоровитися, закріпити набуті знання і використовувати іх у домашніх умовах. Звертаємо увагу на організацію відпочинку Вашої дитини під час канікул. Приділяйте, будь ласка, більше уваги своїй дитині. Залучайте до виконання домашніх обов'язків. Тримайте під контролем проведення дозвілля за межами дому у вечірній час.

Пам'ятка безпечної поведінки під час літніх канікул для учнів

Безпека при користуванні газовими приладами

 • Виховуємо громадянина-патріота України
 • ПРО ОГОЛОШЕННЯ 2016 РОКУ РОКОМ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНІ
 • Новини школи
 • Фотогалерея з 2016 року
 • Фотогалерея з 2015 року
 • Фотогалерея по 2014 рік
 • Благодійні внески
 • Мережа ЗНЗ № 128
 • Мікрорайон обслуговування
 • Історія
 • Календар
 • Події
 • Наші традиції
 • Методична робота
 • Вчитель математики
 • Дошка пошани
 • Виховна робота
 • Робота гуртків, секцій, факультативів
 • Шкільне самоврядування
 • Шкільна бібліотека
 • Адміністрація
 • Графік прийому адміністрацією школи
 • Наша адреса
 • Психологічна служба
 • До відома батьків
 • ЗНО - 2016
 • Першокласники 2016
 • Захист Вітчизни
 • Безпека життєдіяльності
  • Попередження дитячого травматизму
  • Безпека на дорозі
  • Діти на канікулах
 • Матеріали щодо роботи з профілактики правопорушень та правового виховання серед неповнолітніх
 • Соціальний захист дітей
 • Корисні посилання
 • Дистанційна освіта
 • Спілкування
 • Запрошуємо до обговорення

Нормативні документи

Пам'ятка про правила поводження у разі виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів

Інструкція щодо поводження з вибухонебезпечними предметами

Як уберегтися від грипу та інших ГРЗ

Правила поведінки біля водоймищ

Правила пожежної безпеки

Правила поведінки під час карантину та канікул

Обережно сильні морози!

План Місячника з безпеки дорожнього руху "Увага! Діти на дорозі!"

Шановні батьки!

Пам'ятайте, що літні канікули для дітей - це можливість набратися сил, оздоровитися, закріпити набуті знання і використовувати іх у домашніх умовах. Звертаємо увагу на організацію відпочинку Вашої дитини під час канікул. Приділяйте, будь ласка, більше уваги своїй дитині. Залучайте до виконання домашніх обов'язків. Тримайте під контролем проведення дозвілля за межами дому у вечірній час.

Пам'ятка безпечної поведінки під час літніх канікул для учнів

Безпека при користуванні газовими приладами

Порушення правил безпечного користування природним газом та газовими приладами призводить до нещасних випадків. Найбільша їх кількість трапляється при користуванні несправними газовими колонками, плитами, котлами і димоходами.

Потрібно знати:

- користування газовими колонками, газифікованими опалювальними печами та іншими приладами при відсутності тяги суворо забороняється;
- перед вмиканням газових приладів перевіряйте тягу;
- категорично забороняється перенесення та самостійний ремонт газового обладнання у приміщеннях;
- під час бурі та сильного вітру без перевірки тяги в димоходах не користуйтесь газовими приладами;
- не залишайте без нагляду газові прилади увімкненими навіть на короткий час;
- відчувши запах газу, перекрийте кран газопроводу, не вмикайте і не вимикайте світло, електроприлади.

У всіх випадках негайно дзвоніть по телефону "104" та "101".

Будьте завжди уважні при користуванні газом - у цьому запорука безпеки.

Як користуватися пічним опаленням

Перед почаком опалювального сезоу всі печі й інші опалювальн прилади повинні бути ретельно перевірені і відремонтовані, а димоходи і димарі очищені від сажі. Несправні опалювальні установки, песі і димоходи не повинні допускатися до експлуатації.
На горищах усі димарі і стіни, у яких проходять димові канали повинні бути пробілені.

Забороняється:

- залишати печі, що топляться без догляду, доручати нагляд за ними малолітнім дітям;
- користуватися печами, що мають тріщини, або недостатньо ізольовані від дерев'яних стін і перегородок;
- розміщати паливо й інші горючі речовини матеріали безпосередньо перед отвором для топки;
- зберігати не загашені вугілля і золу в металевому посуді, установленої на дерев'яній чи підлозі пальній підставці;
- сушити і складувати на печах одяг, дрова, інші предмети і матеріали;
- застосовувати для розпалення печей на твердому палив бензин, газ і ншм легкозаймисні рідини.

Безпека при користуванні електронагрівальними приладами

Побутові електронагрівальні прилади при їх неправильній експлуатації можуть не тільки послужити причиною пожежі, але і стати причиною травм, опіків, а іноді і смерті. Особливо це стосується дітей, що часто залишаються вдома без догляду.
Для забезпечення пезпеки необхідно виконувати наступні основні правила експлуатації електронагрівальних приладів:
електропроводка повинна бути приведена в справний стан;
- дозволяється застосовувати тільки заводські, калібровані запобіжники;
- категорично забороняється залишати без догляду включені в мережу електроприлади;
- потужність побутових електроприладів, що застосовуються повинна відповідати доступному навантаженню проводів електропроводки;
- не допускається експлуатація побутових електронагрівальних приладів при виході з ладу терморегуляторів;
- забороняється встановлювати електронагрівальні прилади в безпосередній близкості від спалених конструкцій, предметів, матеріалів;
- особи, що використовують електронагрівальні прилади, повинні знати правила поводження з ними, паспортні дані інструкції з їх експлуатації;
- огляд, чищення і ремонт приладів допускається тільки після їхнього відключення від електромережі, при чому ремонт повинний здійснюватися кваліфікованими фахівцями;
- категорично забороняється експлуатація електронагрівальних приладів кустарного виготовлення.

Звернення до батьків

Державна інспекція техногенної безпеки України вкрай стурбована ситуацією, що склалася з травмуванням та загибеллю дітей на пожежах.
За статистикою, за один лише січень у 2012 році в країні виникло більше 4 тисяч пожеж, під час яких загинуло 13 дітей, 16 отримали травми та опіки. Легковажне поводження малечі з вогнем, газом, незнання елементарних правил безпечної поведінки - першопричини сумних та трагічних наслідків. І виною цьому - батьківський недогляд.
Одна з жахливих за своїми наслідками трагедій сталася вранці 13 лютого цього року в с. Кінецьпіль Первомайського району Миколаївської області, де в приватному житловому будинкувиникла пожежа, внаслідок якої загинуло 7 (!) дітей від отруєння продуктами горіння. Вогнем також пошкоджено підлогу та перекриття будинку на площ 50 кв. м., пошкоджено домашнє майно. Причина та розмір матеріальних збитків від пожеж встановлюються.
Така кільксть смертельних випадків та травмування серед дітей змушує звернутися до кожного з батьків, адже коли дітей залишають напризволяще, це не повинно залишатися поза увагою.

Шановні батьки!

Не залишайте дітей без нагляду!

Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки у побуті. Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам'ятайте, ці хвилини вимірюватимуться ціною життя. А щоб неждана мить не стала початком великої біди - потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації.

Пам'ятайте, що життя ваших дітей залежить лише від вас самих!

Правила електробезпеки

У часи технічного прогресу, нових наукових технологій зросла кількість небезпек, що чатують на малечу. Поява великої кількості електричного обладнання викликає чималий інтерес у підростаючого покоління.
Для запобігання ураження електричним струмом та попередження нещасних випадків звертаємося до батьків з проханням:
Не залишайте дітей без нагляду;
Інформуйте їх про правила поводження з електричними приладами та правила поведінки поблизу енергообладнання;
Постійно нагадуйте дітям, як себе поводити в критичній ситуації, коли в біду потрапляють вони або хтось з їхніх друзів.
Зокрема зверніть увагу дітей на те, що:
- перш ніж увімкнути побутовий прилад у штепсельну розетку, необхідно оглянути, чи не пошкоджена вилка та перевірити неушкодженість ізоляції електричного проводу;
- для того, щоб вимкнути побутовий прилад зі штепсельної розетки, потрібно триматись за вилку, а не за шнур;
- не вставляти у штепсельну розетку цвяхи, шпильки та інші предмети;
- не ремонтувати пошкоджені вимикачі, лампові патрони, штепсельні розетки, які знаходяться під напругою;
- не проводити заміну перегорілих або пошкоджених електричних лампочок, які ввімкнуті в освітлювальну мережу;
- не вбивати цвяхи в стіни у місцях можливого знаходження електропроводки;
- не підніматись по опорах ліній електропередач до електропроводів та на дахи споруд, над якими проходять електричні проводи;
- не проводити ігри поблизу ліній електропередач;
- у разі виявлення обірваного проводу лінії електропередач, ні в якому разі не наближатись до нього і негайно повідомити про це дорослих;
- не влізати на територію загороджених трансформаторних підстанцій та в їх приміщення.
Пам’ятайте!
Ваша уважність та серйозне ставлення до електробезпеки є запорукою життя та здоров’я ваших дітей! Ваше нагадування може врятувати дитину від ураження електричним струмом і зберегти її життя.
ПАМ’ЯТКА З ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ У ШКОЛІ
Електрообладнання, яким доводиться користуватися учням та працівникам школи, являє собою потенційну небезпеку.
До нього належать:
1. Електросвітильники.
2. Електропроводка.
3. Електрощитки, електрорубильники.
4. Розетки, електровмикачі.
5. Верстати, електричні швейні машинки, електричні навчаючі пристрої.
6. Переносний електроінструмент.
7. Електродвигуни, електронасоси.
8. Холодильне ,водогрійне, жарочне та інше електрообладнання кухні.
9. Комп’ютери та оргтехніка.
Багато нещасних випадків відбувається при обслуговуванні найбільш поширеного електрообладнання, розрахованого на напругу 127—380 В. Нещасні випадки з працівниками, які користуються електроприладами у школі пов’язані з ударом електричним струмом при порушенні вимог електробезпеки.Електричний удар є дуже серйозним ураженням організму людини, що викликає збудження живих тканин тіла електричним струмом і супроводжується судорожним скороченням м'язів.
Залежно від наслідків електричні удари розподіляють на чотири ступені:
1 — судорожне скорочення м'язів без непритомності;
2 — судорожне скорочення м'язів з непритомністю, але із збереженим диханням і роботою серця;
3 — непритомність та порушення серцевої діяльності або дихання;
4 — стан клінічної смерті.
Тяжкість ураження електричним струмом залежить від цілого ряду чинників:
значення сили струму;
електричного опору тіла людини і тривалості протікання через нього струму;
роду і частоти струму (змінний, постійний);
індивідуальних особливостей людини та умов оточуючого середовища.
Основним фактором, що зумовлює ступінь ураження людини, є сила струму. Поріг відчуття струму залежить від стану нервової системи та фізичного розвитку людини. Для жінок порогове значення струму в 0,5 раза нижче, ніж для чоловіків.Людина починає відчувати змінний струм промислової частоти (50 Гц) приблизно з 1 мА (пороговий відчутний струм). При струмі 10... 15 мА виникає судорожне скорочення м'язів, яке весь час підсилюється, і людина не може звільнитися від контакту зі струмопровідною частиною (пороговий невідпускаючий струм). При 50 мА порушується дихання, а струм 100 мА призводить до фібриляції серцевих м'язів (табл. 14). Найнебезпечнішою є частота струму для людини — 50 Гц. Найнебезпечнішим є шлях струму: рука — ноги, рука — рука, особливо при проходженні струму через мозок, серце, легені. Підвищена вологість приміщення збільшує небезпеку ураження.
Аналіз нещасних випадків, пов'язаних з дією електричного струму, дозволяє виявити їх основні причини, які можна об'єднати у такі групи:
— випадкове доторкання до струмопровідних частин, що перебувають під напругою; — несправність захисних засобів, якими потерпілий доторкається до струмопровідних частин;
— поява напруги на металевих частинах електрообладнання (огорожах, карнизах, кожухах) у результаті пошкодження ізоляції струмопровідних частин електрообладнання, замикання фази на землю і т. ін.;
— поява напруги на відключених частинах електрообладнання в результаті помилкового включення обладнання, замикання струмопровідних частин, розряд блискавки та ін.;
— виникнення крокової напруги на поверхні землі або підлоги, на якій стоїть людина, в результаті замикання проводу на землю, несправності заземлення.
Вимоги електробезпеки для пристроїв та обладнання школи включають:
ізоляцію струмопровідних частин, захисне заземлення, замулення,
захисне автоматичне вимикання, малу напругу, вирівнювання потенціалів, електричне розділення, загороджувальні пристрої,
запобіжну сигналізацію, блокування, знаки безпеки, засоби індивідуального захисту та інші.
Ізоляція — захист струмоведучих елементів обладнання, що забезпечує її нормальну роботу і захист від ураження електричним струмом. У нормальних виробничих умовах опір ізоляцію мережі, опір заземлення та петлі фаза-нуль слід перевіряти не менше одного разу на рік. Опір ізоляції силових і освітлювальних електропроводів має бути не менше 0,5 МОм. Захисне заземлення — навмисне електричне з'єднання металічних неструмоведучих частин електрообладнання, які можуть опинитися під напругою із заземляючим пристроєм. Контроль за справністю електроприладів, автоматики захисту, заземлюючих пристроїв здійснює відповідальний за електрогосподарство школи.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРИ КОРИСТУВАННІ ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ
Перед включенням електроприладу необхідно візуально перевірити електрошнур, електропроводку та корпус на наявність механічних порушень. Електропристрої повинні бути надійно заземлені згідно з правилами улаштування приладу. Забороняється працювати з електроприладами вологими руками. Не залишати електропристрій без нагляду на довгий час, після закінчення роботи перевірити, чи всі прилади вимкнені. При виявленні або виникненні несправності, задимленості негайно припинити роботу, по можливості вимкнути пристрій та повідомити керівника робіт, чи директора школи. Категорично заборонено виконувати будь-які ремонтні роботи самостійно. Ремонтні роботи в електроприладах та електроустановках здійснюють кваліфіковані працівники, які мають ІV групу допуску з електробезпеки, яким виданий відповідний наряд для цього виду робіт. Ці роботи виконуються тільки під наглядом керівника робіт, з повним знеструмленням мережі.
ДОПУСК ПЕРСОНАЛУ ДО КОРИСТУВАННЯ ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ
До користування електрообладнанням школи допускаюься особи з числа персоналу школи, які пройшли навчання та атестацію з питань Правил користування електроенергією, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, Правил пожежної безпеки, Правил надання першої допомоги потерпілим. Навчання та атестацію на ІІ-ІІІ групу допуску з електробезпеки організовує комісія. яка призначена наказом директора школи. Інструктаж персоналу на І групу допуску з електробезпеки організовує та проводить відповідальний за електрогосподарство школи. Реєстрація перевірки знань з електробезпеки відбувається у журналі протоколів.
ПЕРША ДОПОМОГА ПОТЕРПІЛИМ ПРИ УРАЖЕННІ ЕЛЕКТРОСТРУМОМ
Рятування життя людини, ураженої струмом, у багатьох випадках залежить від швидкості і правильності дій осіб, що здійснюють допомогу. Передусім потрібно якнайшвидше звільнити потерпілого від дії електричного струму. Якщо неможливо відключити електричне обладнання від мережі, потрібно відразу приступити до звільнення потерпілого від струмопровідних частин, не торкаючись при цьому до потерпілого. Заходи долікарської допомоги після звільнення потерпілого залежать від його стану, її потрібно надавати негайно, по можливості на місці події, одночасно викликавши медичну допомогу. Якщо потерпілий не знепритомнів, потрібно забезпечити йому на деякий час спокій, не дозволяючи рухатись до прибуття лікаря. Якщо потерпілий дихає рідко і судорожно, але прослуховується пульс, потрібно негайно зробити йому штучне дихання. При відсутності дихання, розширення зіниць і посиніння шкіри потрібно робити штучне дихання і непрямий масаж серця. Надавати допомогу необхідно постійно до прибуття лікаря, оскільки є багато випадків, коли штучне дихання і масаж серця повертали потерпілих до життя. У школі на третьому поверсі у медпункті працює медична сестра, у разі її відсутності швидку медичну допомогу слід викликати за телефоном 103.
У разі загоряння електропроводки необхідно негайно вимкнути електроустановку, а полум'я гасити тільки піском або вуглекислотним вогнегасником, але ні в якому разі ні водою, ні пінним вогнегасником.
Несправності в електромережі, які можуть викликати іскріння, коротке замикання, перегрів електропроводів і т. п., повинні негайно усуватись.
Приєднання різних струмоприймачів (електроламп, електронагрі­вальних приладів, електроінструментів тощо) повинні здійснюватись з врахуванням пропускної спроможності електромережі.
Електроінструменти, електронагрівальні прилади повинні вмикатися тільки через справні штепсельні розетки заводського виготовлення, несправну електроапаратуру слід негайно вимикати.

При експлуатації електромережі та електроприладів забороняється:

а) використання проводів з пошкодженою ізоляцією;
б) провисання електропроводів, дотикання їх між собою (крім скру­-чених проводів);
в) вживати для захисту електромережі некалібровані запобіжники ісурогати, так звані "жучки" тощо;
г) влаштовувати тимчасові електромережі;
д) використовувати нагрівальні прилади без вогнетривких підставок;є) пропускати електропроводи через стіну, перегородки без додаткової
ізоляції (фарфорові втулки, ебонітові трубки і т. п.);
є) вживати для опалення саморобні нагрівальні печі або потужні електричні лампи.

Правила електробезпеки

Електричний струм, що живить різні установки, може завдати серйоз­ної шкоди здоров'ю людини, а в деяких випадках навіть викликати смерть, якщо не дотримуватись певних правил і заходів безпеки.

До основних причин ураження людини електричним струмом належать:

1) доторкання до оголеного проводу струмоведучих частин електро -­установок;

2) замикання на корпус внаслідок пробою ізоляції;

3) небезпека залишкового заряду.(Це стосується конденсаторів, навітьякщо вони вимкнуті з джерел живлення. Доторкання людини до незазем-лених обкладок конденсатора може призвести до ураження електричнимструмом.)
Щоб усунути небезпеку ураження людини електричним струмом, застосовують різні захисні засоби. До них належать:
- засоби ізоляції людини від землі і струмоведучих частин (ізолюючі підставки, гумові килимки, калоші, рукавиці), монтажний інструмент, кліщі, пристрої, які фіксують напругу (пробники з неоновою лампочкою, контрольні лампи тощо). Людину, уражену електричним струмом,необхідно перш за все відокремити від струмоведучих частин. Ні в якому разі не можна торкатись відкритих частин тіла або ділянок вологого одягу. Треба швидко вимкнути електроустановку.
У більшості випадків потерпілий сам відірватись від проводів не може. Допомогти йому можна підручними засобами (палицею, дошкою), не торкаючись до нього голими руками. Рекомендується при цьому діяти по можливості однією рукою. Якщо неможливо відтягнути потерпілого, то необхідно перерубати проводи сокирою з сухою дерев'яною ручкою або перекусити кожний провід гострозубцями з ізолювальним руків'ям. Якщо потерпілий знаходиться при свідомості, але злякався, можна різко крикнути: «Підстрибни!», щоб заставити його відірватись від землі для розмикання кола. Після звільнення потерпілого від дії електричного струму його треба вкласти в зручне положення, розігріти розтиранням або грілкою і викликати лікаря. При відсутності ознак життя (уявно мертвий) необхідно терміново зробити штучне дихання і масаж серця до появи ознак життя.
Для запобігання ускладнень потерпілих необхідно госпіталізувати незалежно від стану здоров'я.

Правила поведінки під час грози

Електричні розряди під час грози несуть постійну загрозу людям. Блискавки, в яких зосереджена величезна руйнівна енергія, можуть влучати в різні об'єкти, збудовані людьми. Але якщо на великих спорудах є можливість нейтралізувати їх удари через блискавковідводи, то житлові помешкання, особливо сільські, зовсім не захищені від блискавиць. А кожна окрема людина і поготів полишена напризволяще.
Існують прийнятні для кожної людини, незалежно від віку, правила поведінки, виконання яких практично унеможливить трагічне зіткнення людської долі з грозовим розрядом. Ось вони:
1. Якщо ви перебуваєте просто неба, тобто якщо гроза застала вас на вулиці, у полі, в лісі, на річці, то:
- не ховайтеся в невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах,тим більше серед острівців дерев;
- краще в такому випадку затаїтись у якомусь заглибленні;
- якщо вас двоє, троє чи більше, - не скупчуйтеся в укритті разом, аховайтеся поодинці, бо можливе ураження блискавкою спричинитьтрагедію одному, а не всім, бо розряд, як відомо, перебігає через контактлюдських тіл;
- бігти до сховища слід нешвидко і злегка пригнувшись, а невипростано в увесь зріст - розряди контактують із вищими точками, якоюі може бути людська голова;
- перебуваючи у сховищі, ноги тримайте вкупі, а не розкидано, тимсамим звузивши площу можливого ураження розрядом;
- негайно слід позбавитись усіх металевих предметів, які є на вас чипри вас: лопати, сокири, ножі, браслети, навіть годинник - покладіть узахищеному місці далі від себе;
- не лягайте на землю, бо тим самим збільшуєте площу ураженнярозрядом, а краще сядьте, злегка нагнувши голову, аби вона невивищувалася над предметами, які поряд з вами;
- якщо відчули у схованці, що оточуючі вас предмети або частинаспоруд, скажімо, паркан, наче дзижчать чи якось відлунюють, негайнопоміняйте схованку, бо тут небезпечно;
- якщо волосся на голові ніби ворушиться, а то й здиблюється,принаймні так вам здається, теж перейдіть в інше місце, бо тут накопи­чується електрична присутність, яка може "притягти" блискавку;
- коли вас застала гроза з довгими, особливо металевими, предметамив руках (вудочками, граблями, вилами), не йдіть із ними, а покладітьподалі від себе і перечекайте негоду;
- під час грози ніколи не торкайтеся металевих споруд і залізнихелектроопор, опор мостів, дротяних огорож і подібних об'єктів з металу;
- навіть під час невеликої або ж короткочасної грози негайноприпиніть прогулянку на велосипеді або верхи на коні - веломашинупоставте подалі від себе, а коня прив'яжіть, бажано не до високого дереваі не до металевого стовпа чи паркану;
- якщо гроза застала вас на човні в річці або ви плавали в цей час, тонайбезпечніше - вибратися з води на берег, а якщо це неможливо, тонамагайтеся на човні сидіти нерухомо, витягнувши весла, а вплав сліддобиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками;

2. Якщо ви перебуваєте в приміщенні, то:

- негайно зачиніть усі кватирки, вікна, двері, бо протяги можуть"спровокувати" сюди блискавку;
- у квартирах не користуйтеся водогоном, відкручуючи та закручуючикрани, тим більше не слід умиватися над раковинами або ваннами, вжодному разі не митися у ваннах, негайно припинивши це, щойнопобачили перші спалахи блискавки та зачули удари грому;
- перебувайте подалі від вікон, де можливі протяги, від електропри­-ладів, труб, взагалі будь-якого металевого начиння;
- утримайтеся дзвонити по телефону, але якщо вже біда примусилавикликати "швидку допомогу" чи пожежну бригаду, то зробіть це одразуж після чергового грозового розряду, швидко використавши невеличкупаузу до наступного.
У селищах, містах на всіх високих спорудах ставляться блискавко­відводи. Тому якщо ви під час грози знаходитесь удома, то слід вжити тільки застережливих заходів:
- вимкнути електроприлади і радіоприлади з електромережі;
- вимкнути освітлення;
- закрити двері, вікна, кватирки, перекрити засувки в коминах.
Якщо гроза застала людину в лісі, то слід пам'ятати про те, що не можна шукати укриття під високими деревами, на пагорбах, поблизу ліній радіо- та електропередач.
Під час грози в полі людина повинна шукати сховище в низовинній місцевості, не можна наближатись до дерев, стовпів, техніки, що стоять окремо, а також необхідно покрити голову і не тримати в руках металевих предметів і не перебувати біля води.
Кiлькiсть переглядiв: 1385

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.